Kontroly (revize) kotlů dle zákona 201/2012 Sb. o životním prostředí
Topíte-li kotlem na pevná paliva od 10 do 300 kW, pak je potřeba zajistit jeho pravidelnou kontrolu (revizi) každé 3 roky (zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší).
Povinná kontrola (revize) kotle na tuhá paliva
Při kontrole zkoumá revizní technik kompletně celý kotel, jeho celistvost a těsnost, řídicí jednotku, regulátor, zatápěcí a čistící klapky, havarijní termostat, ale třeba i to, co a jak se v kotli spaluje.
Posouzení toho, zdali zdroj skutečně plní minimální emisní požadavky stanovené přílohou č. 11 zákona o ochraně ovzduší, provádí odborně způsobilá osoba, která posuzuje jeho technický stav a provoz a vydává doklad o kontrole technického stavu a provozu, ve kterém je uvedeno, zda zdroj splňuje požadavky stanovené v příloze č. 11
zákona o ochraně ovzduší.
Provozovatel spalovacího stacionárního zdroje na pevná paliva je povinen předložit na vyžádání obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností doklad o provedení této kontroly vystavený odborně způsobilou osobou.
Cílem kontroly technického stavu a provozu je ověřit, zda je kotel instalován, provozován a udržován v souladu s pokyny výrobce a povinnostmi provozovatele spalovacího stacionárního zdroje podle zákona o ochraně ovzduší.
Jak často provádět kontrolu a čištění komínu?
Před každou kontrolou komínu je důležité, abyste nezapomněli na jeho vyčištění. Toho se můžete ujmout buď sami nebo čištění přenecháte kominíkovi. Jak často byste komín měli nechat vyčistit a zkontrolovat záleží na druhu používaného paliva, výkonu připojeného kotle a na tom, zda člověk topí pouze přes sezónu nebo celoročně. Obecně však platí, že kontrolu komínu musí kominík provést alespoň jednou ročně. Zkontrolovat pak musí zejména komíny připojené na kotle s tuhými palivy, ve kterých vzniká velké množství sazí a popílku. Kontrolou musí projít také komíny od plynových kotlů.
Rychlý přehled lhůt pro čištění a kontroly komínů podle zdroje vytápění je zobrazený v následující tabulce:
Soubory